Volite web dizajn?
Zašto ne podijelite svoje znanje s cijelim svijetom? Svatko može pisati za Kroativ i na taj način se promovirati.
Codeigniter (1. dio)
Instalacija i napredna konfiguracija
Zašto Codeigniter framework?
Prijevod sa službene stranice:
CodeIgniter je moćan PHP alat/framework s iznimno malim zahtjevima, kreiran za PHP programere koji trebaju jednostavan i elegantan alat za kreiranje web aplikacija.
Barem jedna stvar od koje ćete imati koristi je da ćete konačno početi pisati strukturirani kod za vašu aplikaciju. Naime Codeigniter je MVC (Model-Viewer-Controller) framework, no o tome nešto više u nekom od sljedećih tutorijala a za sada ćemo ga instalirati i konfigurirati.
Usmjerite vaš pretraživač na službene Codeigniter stranice i preuzmite Codeigniter framework ovdje (http://codeigniter.com/).
Na vašem računalu trebali bi imati zadnju verziju frameworka u obliku zip datoteke imena CodeIgniter_2.1.0.zip. Raspakirajte ju u bilo koju mapu i otvorite mapu. trebali bi vidjeti sadržaj mape kako je prikazano na slici:
Objašnjenje direktorija
Samo su 2 bitna direktorija i samo su 2 stvari bitne (za sada) vezane za direktorije. Direktorij “system” je sam Codeigniter framework i njega ne dirajte. Direktorij “application” je direktorij u kojem ćemo kreirati naše aplikacije.
Još jedna važna stvar je index.php. Svi pozivi ide preko index.php-a i to će biti jedina javno dostupna skripta.
Sada ćemo direktorije i index.php smjestiti na naš lokalni server i konfigurirati tako da možemo početi kreirati naše vrhunske aplikacije.
Ostavite otvoren taj prozor nakratko i otvorite novi.
Ako ste pratili korake za instalaciju XAMPP-a onda bi trebali imati “xampp” direktorij na disku C, a ako niste molim vas da pročitate. Dakle, otvorite “C:\xmampp\htdocs”.
Instalacija i konfiguracija koju ćemo napraviti omogućiti će vam da jednostavno imate više verzija Codeigniter frameworka i više aplikacija iz istog frameworka.
Kreirajte mapu “public_html” koja ce simulirati naš public direktorij (“C:\xampp\htdocs\public_html”) i u koji ćemo smjestiti naš bootstrap “index.php”. Ovo će biti jedina javno dostupna *.php datoteka 🙂
Nakon toga kreirajte još dvije mape u “C:\xampp\htdocs”:
- codeigniter (“C:\xampp\htdocs\codeigniter”)
- projekti (“C:\xampp\htdocs\projekt”i)
Vaša “C:\xampp\htdocs” mapa bi trebala izgledati otprilike kao na slici:
Cilj ove strukture direktorije je: u mapu “C:\xampp\htdocs\codeigniter” spremat ćemo različite verzije frameworka a u mapu “C:\xampp\htdocs\ projekti” ćemo spremati naše aplikacije bazirane na Codeigniter frameworku.
Kopirajte mapu “system” iz raspakirane “Codeigniter_2.1.0.zip” arhive u mapu “C:\xampp\htdocs\ codeigniter” tako da imate “C:\xampp\htdocs\codeigniter\system” i preimenujte “system” direktorij u “v2.1.0” kako je prikazano na slici:
Nakon toga kopirajte mapu “application” iz raspakirane “Codeigniter_2.1.0.zip” arhive u mapu “C:\xampp\htdocs\projekti” tako da imate “C:\xampp\htdocs\projekti\application” i preimenujte “application” direktorij u “projekt_1” kako je prikazano na slici:
I na kraju kopirajte “index.php” iz raspakirane “Codeigniter_2.1.0.zip” arhive u mapu “C:\xampp\htdocs\public_html” tako da imate “C:\xampp\htdocs\public_html\index.php” kako je prikazano na slici:
Zadnji korak je: u “index.php” datoteci postavimo korektne putanje s obzirom na novonastale promjene u rasporedu sistemske i aplikativne mape 🙂
Otvorite “index.php” datoteku iz mape “C:\xampp\htdocs\public_html\” u vašem omiljenom text editoru (npr. Notepad++) i promjenite varijable:
$system_path = 'system';
u
$system_path = '../codeigniter/v2.1.0';
i
$application_folder = 'application';
u
$application_folder = '../projekti/projekt_1';
kako je prikazano na slici:
Što se tiče instalacije frameworka to je sve. Jedino nam je ostalo da pokrenemo XMAPP (pogledajte članak o instalaciji i konfiguraciji XAMPP-a) i da u vaš omiljeni browser upišete:
http://localhost/public_html
i trebali bi vidjeti nešto poput ovoga:
Čestitam instalirali ste i podesili Codeigniter php MVC framework
U sljedećem nastavku sljedi konfiguracija Codeignitera 🙂
Ako vam se svidjelo ovo molim Vas da posjetite primjeri.com i postavite pitanja. Bit će nam i više nego drago odgovoriti na vaša pitanja. Hvala 🙂
Slični sadržaj:
- Codeigniter: XAMPP instalacija (0. dio) (Jako slično)
- Codeigniter - HMVC (2. dio) (Jako slično)
- Stranica generirana za x.xxxx sekunde (Slično)
- Kako se boriti protiv spam-a sa PHP-om? (Slično)
- Hrvatski datum i vrijeme sa PHP-om (Slično)
5 komentara
Trackbacks & Pingbacks
Ostavite komentar
Autori s više od 10 komentara nemaju tag nofollow na svojim linkovima! Zabranjeno je vrijeđanje, omalovažavanje ili na bilo koji drugi način ometanje normalnog toka komentara. Također je zabranjeno oglašavanje u komentarima i sve druge vrste spam-a.
Kada će tutorijal o konfiguraciji Codeignitera?
Možda već i večeras 😀
Inače ne ispunjavam želje ali s obzirom da postoji interes objavljen je i 2.dio ovdje. Uskoro i 3. dio 😉
Svaka cast care… CI je meni osobno uz YII najbolji PHP framework. Iskreno se nadam da neces stati na samo par ovih tutoriala, vec da ces ici i dalje od toga 🙂
Slažem se, lagan, jednostavan, brz, moćan, bugfree i jednostavno proširiv/nadogradiv. Što bi još čovjek mogao poželjeti 😀