Volite web dizajn?
Zašto ne podijelite svoje znanje s cijelim svijetom? Svatko može pisati za Kroativ i na taj način se promovirati.
Reportažna fotografija – dozvoljeno i nedozvoljeno
Osnovna uloga fotoreportera je da vizualno i vjerno izvještavaju o važnim događajima u svijetu. Fotoreporteri imaju odgovornost da dokumentiraju društvo i svojim slikama sačuvaju povijest.
Fotografija i snimke mogu eksponirati loše strane društva, inspirirati nadu i razumijevanje i spajati ljude u cijelom svijetu. Slika govori sve jezike. Fotografi mogu nanijeti i štetu ako prikazuju drugačiju i izmanipuliranu sliku.
Zbog toga je National Press Photographers Association postavio pravila (code of ethicks) za fotoreportere koja se mogu pročitati na http://www.nppa.org/.
Također i izložbe ili natjecanja za najbolju reportažnu fotografiju imaju ista pravila pa je tako dozvoljeno :
smanjiti fotografiju,
kadrirati,
pretvoriti je u crno-bijelu,
ispraviti ekspoziciju i
korigirati boje.
Sve slike koje prelaze te granice moraju biti označene kao “illustracija” kako bi gledatelji znali da je naknadno dorađena.
Sada ćemo se malo poigrati sa jednom slikom koju je snimila naša Silvia danas u Tkalčićevoj ulici dok je čekala da prestane pljusak. Snimljena je malim Cannon powershotom (slika 1)
U reportažnoj fotografiji znači, DOZVOLJENO JE:
U reportažnoj fotografiji NIJE DOZVOLJENO:
Dakle, ako mislite da ste snimili neki zanimljivi ili važan kadar i želite ga poslati na natječaj ili u redakciju novina, nemojte pretjerati sa photoshopom !
Ovdje možete pogledati 10 primjera gde je retuširanje otišlo predaleko: http://www.10000words.net/
Slični sadržaj:
- Tečajevi fotografije (Jako slično)
- Uređivanje fotografija - kadar priča priču (Jako slično)
- Uređivanje fotografija u photoshopu za početnike 2.dio (Jako slično)
- Besplatni tečaj fotografije (Slično)
- Znači vi bi učili Photoshop? (Srednje slično)
2 komentara
Trackbacks & Pingbacks
Ostavite komentar
Autori s više od 10 komentara nemaju tag nofollow na svojim linkovima! Zabranjeno je vrijeđanje, omalovažavanje ili na bilo koji drugi način ometanje normalnog toka komentara. Također je zabranjeno oglašavanje u komentarima i sve druge vrste spam-a.
Dobro je da se zna. Thanks!
Dokumentarni fotograf može manipulirati gledateljevim doživljajem prizora i samim kadriranjem fotografije..kao što se riječi mogu izvuči iz kontexta tako se i djelovi prizora,scene mogu izvuči iz kontexta..samim odabirom kadra i kasnijim textom uz fotografiju gledatelj se može dovesti u potpunu zabludu u percipiranju fotografije i događaja koji fotka prikazuje..to je posebno izraženo u ratnim sukobima i npr u nemirima i sukobima zbog političkih uvjerenja..fotke sa takvih događaja treba uzeti sa velikom rezervom..pogotovo ako se na njima prikazuje samo jedna strana u sukobu..reportažna i ratna fotografija su grane fotografije gdje etika i moral fotografa najviše dolaze do izražaja…